Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Január

Írószekrény, 1840 körül

iroszekreny thA rejtett záródású titkos rekeszekkel ellátott kétrészes írószekrény alsó része kétajtós, belül polccal és fiókkal; felső része lenyitható. A lenyitható rész felett egy széles fiók található, a kulcslukat sötétbarna fából berakott kis pajzs keretezi. A fiók két oldalán lantot ábrázoló intarzia látható.
A szekretert elöl kétoldalt faragott pálmalevél díszű, aranyozott oszlopfejes oszlopok határolják. A lenyitható asztallap mögött középen egy – fekete oszlopokkal határolt – hátul tükrös kis fülke található. Az alsó része fekete-piros tusfestékkel készített stilizált mintázattal díszített. A fülkét fényezett, topolyagyökér borítású, fenyőfából készített kis fiókok fogják közre. A középső sávot félpillérek tagolják három részre, a tükrös fülke két oldalán 3-3 fiók látható.
A fülke tükrös hátlapja mögött két polcos titkos rekesz található. A középső kis fiók alatti lap kiemelhető, alatta egy újabb, tárolásra szolgáló titkos rekesz húzódik a szekrény egész hosszában.
A tükrös rész fölötti jobb oldali fiók oldalain kézzel írott feliratok olvashatók, az egyik oldalon: „1843 Ápr. ig. Szabó Sándortól 112 Vfrt 30 fton”, a másik oldalon: „1843. Ápr. ig. vettem 112 vf. 30 Fton”, alatta egy másik kézírással: „Kijavíttattam és Nagykanizsára hozattam 74 K 14 f. 1905. márc. Dr. Eöri Szabó Jenő”.

Az írószekrény első, 1840-es évekbeli gazdáját nem ismerjük, a felirat tanúsága szerint 1905-ban került Nagykanizsára. Dr. Eöri Szabó Jenő törvényszéki bíró vásárolta meg, s hozatta az akkori Kölcsey utcai lakásába. Dr. Eöri Szabó Jenő 1898 óta működött Nagykanizsán, 1914-től a nyugdíjba vonulásáig, 1928-ig a törvényszék elnöki tisztét töltötte be.
Később a szekreter a Teutsch család birtokába került. Teutsch Gusztáv (1889-1954) drogista, fűszer- és csemegekereskedő 1914-től résztulajdonosként dolgozott Nagykanizsán egy drogáriát működtető cégnél, majd 1918-ban az egész a tulajdonába került. Üzletét az 1920-as években a Fő út 1. szám alatt, majd az 1930-as években a Városháza földszintjén működtette. 1939-től fióktelepet tartott fenn Miskolcon is. Tagja volt a vármegye törvényhatósági bizottságának, a városi képviselőtestületnek.
A család által használt írószekrény 1976-ban került a múzeum gyűjteményébe özv. Teutsch Gusztávné hagyatékából az egyik örököstől.

Összeállította: Kunics Zsuzsanna
A felvételt készítette: Hohl Zoltán

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.