Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Február

Frakk az 1920-as évekből

 

A frakk - a múzeum Színes selymek, fodrok, csipkék 1860-1930 című divattörténeti kiállításának részlete

Fekete gyapjúszövetből, iparos által készített férfi alkalmi ruhadarab. Eleje rövid, derékig érő, két paszománygombbal, frakkgombolással lazán zárul. Az alsóbb része hátrafelé szárnyakban folytatódik, melyek leérnek a térdhajlat vonaláig.  Hátának közepén látszik a „Görög Mihály” cégjelzés.
A frakkot eredetileg csak a katonaság viselte, a 18. században vált divatossá. Angliában csakhamar az előkelők viseletévé vált. A ruhadarab kezdetben színes kelméből készült és arany vagy ezüst gombokkal volt díszítve; csak 1848 felé kezdték kizárólagosan fekete kelméből készíteni.
A férfiak a bálokon a 19. század közepén kék frakkot viseltek, az 1870-80-as években már csak a fekete frakk volt megfelelő fehér keménygallérral és fekete csokornyakkendővel. Ez utóbbi a század végétől a pincérek frakkjának kiegészítője lett, elegáns férfi este csakfehér csokornyakkendőt viselt.
Az operában, a színházi páholyokban az uraknak frakkot illett ölteni. Látogatáskor megfelelt a zsakett is, a század végétől a szmoking, melyKep1 th eleinte a „dohányzó”- helyiségben hordható öltöny volt azokon az összejöveteleken, mikor a férfiak egymással kártyáztak, mulattak.
„Frakkot nagy gálában, bálban, elegáns estélyekre, esti esküvőre viseltünk. Hozzá mindig fekete nadrág járt, melynek külső oldalán egy-egy selyem csík – lampasz – ment végig. Frakkhoz mindig erősen kikeményített plasztronos frakking járt, melyben én gyöngyház gombokat viseltem, de voltak barátaim, akik arany inggombokat hordtak. A kemény mandzsettában nekem is arany mandzsettagomb volt. A baloldalon fehér selyemzsebkendő. Fehér selyem csokornyakkendő járt hozzá. Frakkhoz mindig cilinder illett, és akinek volt, az fekete estélyi perelint hordott felette, ezt persze letették a ruhatárban a cilinderrel, a fehér szarvasbőr glasszékesztyűvel és a vékony, elegáns, legtöbbször ezüst fejű sétapálcával együtt. A cipő az eszkarpen (Escarpin tánccipő, könnyű cipő) ez volt az igazán elegáns báli cipő, de ment hozzá a fekete lakkcipő is. Rendszerint az első nagy bálra kapta a fiatalember a frakkját, vagy ha addig nem volt neki, és délután esküdött, akkor az esküvőjére.” 
Tudjuk meg Révffy Andor visszaemlékezéséből, aki 1973-ban adta a múzeumnak ajándékba ezt az általa használt, 1925 körül varratott frakkot.
1968-69-ben és 1973-ban szinte egy teljes ruhatár – több mint 150 viseleti darab és kiegészítő – került be a múzeumba Dr. Révffy Andor ajándékaként.
Az angol úri divat minden kérdésében otthonos Mangold Béla Kolos szabómester, divatárukereskedő, lapszerkesztő táblázattal sietett a tudatlanok segítségére, ebből mutatunk egy kis részletet, mely meghatározza az illendő báli viseletet.

 

Öltözködés táblázata

Alkalom

Kabát

Mellény

Nadrág

Kalap

Kesztyű

Cipő

Gallér

Ing

Nyakkendő

Inggomb

Harisnya

Felöltő

Bál

Frakk

Fehér vagy fekete

Fekete

Klack

Fehér glace

Lakk

Álló, kihajtós

Fehér kemény

Fehér csokor

Gyöngy vagy arany

Hosszú fekete

Paletó

Összeállította: Mikó-Baráth Franciska
A felvételt készítette: Hohl Zoltán

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.