Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Május

A kiskanizsai Szívgárda csapat zászlaja, 1942

A 2021_majus_00_thCsontszínű, virágmintás – liliomokkal és apró virágokkal, levelekkel díszített – brokátból készült, géppel varrott és kézzel hímzett, úgynevezett „labarum formájú”, keresztrudas zászló. (A labarum formájú templomi zászlók tartórúdja kereszt alakban kapcsolódik a nyélhez a római hadijelvény, a labarum mintájára. A keresztrúdról lelógva a zászlók teljes felülete látszik mindkét oldalon.)
A zászlót a tetején található bújtató segítségével helyezték a keresztrúdra, melyhez két furaton keresztül sárgaréz csavarral rögzítették a leveles, indás mintázatú, szintén sárgarézből készült akasztóelemet. (A zászlórúd felső részén található kampóra akasztották fel a zászlót.) A keresztrúd végeit sárgaréz, gömb formájú záróelemekkel díszítették.
A zászlólap – az elő- és hátlapon egyaránt – körben fémszálas, aranyszínű paszományszalaggal szegett, s két oldalán függőlegesen is két ugyanilyen levarrott szalaggal díszített. Az előlapon középen medalionszerű keretezésben kettős dobelin hímzésű mező látható, mely a Gyermek Jézust ábrázolja feje körül dicsfénnyel kiemelve, jobbjával áldást oszt, bal kezével szívét mutatja. „Jézus Szívét”, az isteni szeretet jelképét megnyitott, lángoló szívként ábrázolták, melyből kereszt nő ki s fénysugarak áradnak. (A Szívgárda vezetői fő feladatuknak a gyermekek Jézus Szívének megfelelő szellemben történő nevelését tartották. A Gyermek-Jézust állították ideálként a gárdisták elé, ezzel segítve a vele való azonosulást.  Ezért került a zászlóra is a Gyermek-Jézus ábrázolás.)
A hímzett mező alatt és felett a domború hímzéses „Jézus Szíve” „Bízom Benned!” felirat olvasható.
A zászlólap ívesen szabott alja és a bújtatónál visszahajtott felső sáv is aranyszínű fémszálból sodort rojttal ékesített. A keresztrúd végén egy hosszan lelógó, szintén aranyszínű fémszálból készült bojt található, melynek segítségével össze lehetett fogni a zászlót.
Hátlapjának hímzett mezője hiányzik, kivágták, a fennmaradt források alapján nem ismerjük ábrázolását. 
A nagykanizsai elemi népiskolák értesítői már 1930-tól beszámoltak a hitoktatók vezetésével mindhárom iskolai körzetben megtartott „gárda-gyűlésekről”, melyeken a III- VI. osztályos tanulók vettek részt, de pontosabb adatok a tevékenységükről nem ismertek.
Kiskanizsán a Szívgárda csapat hivatalosan – a templom Historia Domusának feljegyzése szerint – az 1935-36. tanévben alakult meg 100 taggal P. Andreska Felicián ferences hitoktató vezetésével. A II. Szívgárda csapatot Muzslay László hitoktató szervezte meg, az új tagokat 1936. február 9-én avatták fel. A szívgárdisták száma Kiskanizsán így már közel 200 főre emelkedett.
A Szívgárda az 1930-as években a legelterjedtebb vallásos gyermekszervezet volt Magyarországon, a Jézus Szívét tisztelő és Jézusért apostolkodni akaró 6-14 éves katolikus fiúk és leányok vallásos egyesülete, a Jézus Szíve Szövetség gyermektagozata.
Eredetileg „A Szív” című újság terjesztését segítette néhány budapesti egyházi iskola, a növendékekből álló utcai terjesztői csapatot „Jézus szíve postagalambjainak” nevezték el. Egyre több városban működtek, közülük néhányan Szegeden a Miasszonyunk zárdaiskolában hozták létre 1920-ban az első „Szívgárda csapatot”, majd lassan ebből fejlődött ki a Szívgárda-mozgalom.
Célja a valláserkölcsi és hazafias nevelés elmélyítése, a családi élet megszerettetése, a munkára és kötelességteljesítésre nevelés volt. Egy-egy iskolai osztály szívgárdistái általában egy szakaszt alkottak. A szakaszok alkották a gárdacsapatot, melynek élén a csapatvezető állt (általában hitoktatók, részben tanítók, tanítónők).
A gyermekeknek hetente, kéthetente összejöveteleket tartottak kedélyes, családias légkörben, ének, beszélgetés, játék közben került sor a hitbuzgalmi oktatásra. Ünnepségeket, kirándulásokat szerveztek, karácsonykor általában megajándékozták a szegény gyermekeket. A csapatvezetők kapcsolatban álltak a szülőkkel is, szülői értekezleteket tartottak, évente apák és anyák napját rendeztek. 1930-ban 654 helyen kb. 800 gárdacsapat működött az országban több mint 100. 000 taggal, 1942-ben 2500 gárda kb. 300.000 taggal.
A P. Solymos Rezső hitoktató vezetésével 200 taggal működő kiskanizsai Szívgárda csapat zászlajának avatására 1942. május 10-én került sor.
P. Takács Imre dr. tartományfőnök-helyettes szentelte fel a hozzá tartozó 10 db Jézus Szíve és 8 db kék-fehér ókeresztény jelvényes kis zászlóval, valamint két selyem (Jézus Szíve és Mária Szíve) párnával együtt.
A Zalai Közlöny tudósítója szerint a templom és a kórus zsúfolva volt hívekkel, Nagykanizsáról is sokan kimentek a kis gárdisták „lélekemelő ünnepségére”. A szentmise után a Templom téri iskola udvarán ünnepély kíséretében verték be a zászlószegeket, majd délután a Polgári Olvasókör nagytermében díszközgyűlést, s „műsoros gyermekdélutánt” tartottak. Tánc- és énekszámok mellett P. Solymos Rezső hitoktató, a csapat vezetője rendezésében két színdarabot mutattak be.
A Szívgárdisták minden egyházi ünnepen, elsőáldozáson részt vettek zászlójukkal együtt. A nagy zászló mellett két kislány vitte a Jézus és Mária szívével díszített párnákat, a többi gárdista kisebb zászlókkal vonult fel.
Egyenruhaként világoskék blúzt és perelint viseltek fehér vagy kék sapkával, hozzá fehér vagy sötét rakott aljat.
A hosszú évtizedeken keresztül a kiskanizsai Sarlós Boldogasszony Plébánia által megőrzött Szívgárdista csapatzászló az Együtt Kiskanizsáért Egyesület és elnöke Horváth Jánosné Plander Julianna segítségével 2016-ban került be a múzeum gyűjteményébe.

 2021_majus_01_th
Elsőáldozók 1947-1948 körül a Templom téri iskola udvarán tanítónőjükkel, Vargha Béla iskolaigazgatóval és a hitoktató ferences lelkésszel. Az ünnepségen részt vettek egyenruhájukban a Szívgárdista leányok is: a zászló előtt a párnát tartja Imrei Erzsi, tőle jobbra a párna szalagjával Gyöngy Mária, mögöttük Vajda Mária, mögötte, a zászló mellett Törő Magda látható. Jobb oldalon a párnát tartja Vadász Ilona, bal oldalán Skernyák …, jobbra Gaál Györgyi, mögöttük „Nincsics Annus”, mögötte Hohl Mária áll.
2021_majus_02_th
A kiskanizsai Szívgárdisták P. Solymos Rezső ferences lelkésszel az 1940-es évek elején
Összeállította: Kunics Zsuzsanna
 A felvételt készítette: Hohl Zoltán

 

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.