Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Augusztus

A Pátria pótkávégyár pléh reklámdoboza

001 patriarka thVékony vaslemezből készült, henger alakú, tetővel ellátott, kék színű, közel 5 literes Pátria kávégyári reklámdoboz. Az elején aranyszínű, szecessziós (díszes, indás) keretben a gyár jelképe (egy bika) látható, alatta pedig a „PATRIA NAGYKANIZSA” felirat olvasható. A hátoldalát ugyanolyan díszes, arany színű keretben a gyár színezett rajzával díszítették.
A 20. század első évtizedéből származó Pátria pótkávégyári reklámdoboz 2021 novemberében került a múzeum helytörténeti gyűjteményébe. A tárgyat az ajándékozó édesanyja, Czinder Piroska használta, aki Nagykanizsán született 1900-ban, majd házasságkötése után Keszthelyre került. A családja miután a doboz tartalma elfogyott, újrahasznosította, lisztet tárolt benne. A dobozt később Czinder Piroska lánya őrizte meg és adományozta a múzeumnak.
Nagykanizsán a virágzó kereskedések mellett fellendült az ipar is, az 1870-es években 68 szakágazatban már 362 önálló ipari vállalkozót jegyeztek fel. A 19. század végétől jelentős változások következtek be a város iparszerkezetében. A vállalkozó szellemű iparosok gyárrá fejleszthették üzemeiket, vagyoni gyarapodásuknak köszönhetően a nagykereskedők is bekapcsolódtak a nagyipari termelésbe.002 patriarka th
A Pátria pótkávégyárat a Schwarz és Tauber kereskedő cég alapította, a somogyszentmiklósi út melletti gyárépület építését 1905 nyarán kezdték, a munkálatok 1906 tavaszán fejeződtek be. A gyár a Déli Vasút vonala mentén, a vasútállomástól délre, a Kazinczy és a Csengery út közötti területen helyezkedett el. A főépület egy nyers téglaépítmény volt, a városi oldalon két víztoronnyal. Az impozáns főépületben volt: 14 raktárhelyiség, 3 munkaterem, 4 lépcső és előcsarnok, 3 mosdó, 2 pörkölő, 1 aszaló kamra, illetve 2 étkező a munkások számára. A gyártelepen összesen hét épület volt. A helyben lakóknak rendelkezésükre állt 7 munkás szoba, 1 padlásszoba, a szobákhoz kapcsolt 7 konyha, 4 kamra, 4 raktár és egy folyosó. Az épületek persze nem egyszerre készültek el, 1905 és 1910 között folyamatosan bővült a gyár.
005 patriarka thAz épületeket 1910-től iparvágány kötötte össze a Déli Vasúttal. Kezdetben külföldről szerezték be a cikóriagyökeret, de hamarosan a somogyi és zalai gazdák szállították a gyárnak. Az 1905-ben alakult Pátria Pótkávégyár termékeit a szomszédos országok háztartásaiban is ismerték. Érdekes, hogy a gyár működése kezdetekor olyan eszközöket vetett be saját reklámozására, amelyek ma is ismerősnek tűnnek: bőrkötésű, selyemmel bélelt, sárgaréz sarkú írómappák, zsebnaptárak, képeslapok, és gyermekeknek gyűjthető kártyasorozatok gyűjtőfüzetekkel, valamint az általunk is bemutatott reklámdoboz.
A magas minőséget mutatják azok az elismerések is, amelyeket a gyár különböző versenyeken, kiállításokon nyert el. A temesvári élelmiszer- kiállításon 1908-ban cikóriakávéja I. díjat nyert.  A Monarchia-szerte ismert Franck (Henrik és Fiai) cég tulajdonába kerülve 1909-től tovább nőtt gyártmányainak minősége és forgalma. Termékeik a hazai, s a szomszédos országok háztartásaiban is ismertek voltak.
1939. szeptember végén a Nagykanizsára érkezett lengyel menekülteket (tiszteket, katonákat és polgári személyeket) a ligetvárosi katonai barakk-kórház mellett a pótkávégyár épületében helyezték el.

003 patriarka th   004 patriarka th
006 patriarka th

Összeállította: Mikó-Baráth Franciska történész-muzeológus
Fotó: Hohl Zoltán

Felhasznált irodalom:
Dr. Kaposi Zoltán: Egy haza iparvállalat a multinacionális konszern ellen.
http://acta.bibl.u-szeged.hu/33166/1/vikek_014_061-073.pdf (Letöltve: 2022. július 20.)

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.