Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Március

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alatt vert 3 krajcáros spionpénz, más néven „csavaros krajcár”

spionpenz thA gróf Batthyány Lajos által vezetett első független, felelős magyar kormány pénzügyminisztériumának élére Kossuth Lajos került. Legfontosabb feladatának a független magyar pénzügyigazgatás és pénzügyi rendszer megteremtését tekintette.

A gazdasági és pénzügyi válság hatására értéküket vesztett osztrák bankjegyek helyett önálló magyar pénz kiadását határozta el. A bankjegyek fedezetének megteremtésére országos adománygyűjtési és kölcsönjegyzési mozgalom indult. Nemzeti bank híján Kossuth a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankkal egyezett meg az önálló magyar bankjegyek kibocsátásáról. A bankjegynyomda létrehozásával és vezetésével Landerer Lajost bízta meg a kormány, helyéül a Károly laktanyát jelölték ki, a szükséges nyomdagépeket Angliából szerezték be. Az első 2 forintos forgalomba hozatalát 1848. augusztus 5-én jelentették be.

Az ún. Kossuth-bankók váltópénzeként pénzérméket verettek – a korábbi latin nyelvű helyett – magyar felirattal.spion 1 th

1848-ban arany dukát és ezüst 10 és 20 krajcáros készült előlapján V. Ferdinánd arcképével. Hátlapjukon Szűz Máriát ábrázolták a kis Jézussal. Körfeliratuk: SZ. MÁRIA IST. ANNYA – MAGY. OR. VÉDŐJE. 1848 (Szűz Mária Isten anyja, Magyarország védője, 1848).

Ezen kívül réz 1 és 2 krajcáros került forgalomba. Az érméket a nagybányai és a körmöcbányai pénzverdékben verték. (N.B. és K.B. verdejel szerepelt rajtuk, visszatértek a hagyományos magyar verdejelöléshez.)

1849-ben már csak ezüst 6 krajcárost, valamint réz 3 és 1 krajcárosokat vertek, ezeken már nem szerepelt az uralkodó, hátlapjukon a koronás kiscímer látható, köriratuk: „MAGYAR KIRÁLYI VÁLTÓPÉNZ”.

 spion 2 thA szabadságharc alatt jelentek meg a szétcsavarható ún. spionpénzek, más néven csavaros krajcárok. A múzeum által őrzött 3 krajcáros, rézből készült, 1849-ben Nagybányán vert (verdejele N.B.) érme két darabból áll, szétcsavarozható. A súlya kivételével a többi paramétere teljesen megegyezik a forgalomban levő címletekkel.

Egyes vélemények szerint a szabadságharc alatt, mások szerint közvetlenül a szabadságharc leverése után használták inkább őket. A belsejükben kis üzeneteket, vagy Bem és Petőfi fényképeit hordták.

Összeállította: Kunics Zsuzsa történész-muzeológus
A felvételeket készítette: Hohl Zoltán

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.