Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Február

A főgimnáziumi farsangi mulatságok táncrendjei, 20. század eleje

tancrend 1 thA hajdani bálok becses emlékei az apró, díszes báli táncrendek, melyeket a mulatságok rendezői készíttettek a hölgyek számára.

A vízkereszttől húshagyókeddig, illetve a másnapi hamvazószerdáig tartó farsangi időszakban a kanizsai szállodák bérlői, a vendéglősök, az egyesületek és intézmények sorra szervezték a megyeszerte híres bálokat. A város két legnagyobb múltú iskolája, a Főgimnázium és a Felsőkereskedelmi Iskola ifjúsága is minden évben hangversennyel egybekötött, jótékony célú táncestélyt szervezett Segítő Egylete javára. A befolyt jövedelemből szegényebb sorsú társaikat támogatták.

A múzeum gyűjteményében két táncrend őrzi az egykori főgimnáziumi bálok emlékét. Az 1904. január 27-i „Deák-hangversenyé” Fischel Fülöp tancrend 4 thműintézetében készült papírból, fedőlapját dombornyomott virágokkal, indákkal, arany felirattal díszítették. A Bentzik család hagyatékában maradt fenn, dr. Bentzik Ferenc ügyvéd, városi ügyész két fia, a VII. osztályos Lajos és a VIII. osztályos József is a rendezőség tagja volt.  

Az 1914. január 14-i mulatságra a rendezők egy kis, felfelé nyíló, bőrkötésű tábláján arany kerettel, – női és férfi mellképet ábrázoló – sárgaréz emblémával díszített könyvecskét készíttetett. A felső részén lévő fém gyönggyel összefogott sodrott zsinórral lehetett a lányok övéhez vagy legyezőjéhez rögzíteni. Így mindig kéznél volt, amikor egy-egy fiatalember illedelmesen engedélyt kért egy táncra. A fedőlapja szélén lévő bőr fülecskékben tartották az apró ceruzát, amellyel a felsorolt táncok mellé beírhatták az ifjúk nevét.

Jelzésértéke volt, hogy a leány kit melyik táncra jegyzett be. „Siettek a táncokat elkérni, a lány a jobb táncokat – a kezdő csárdást, francia négyest, angolkeringőt – az udvarlójának tartogatta.” – emlékezett az 1914. évi táncrendet megőrző Surányi tancrend 3 thLajosné Mair Gréta.

A táncok mellett felsorolták a fővédő, a védők és a rendező diákok nevét is.

A hagyományosan a „farsang kapuzárása előtt” a Polgári Egylet nagytermében tartott „Diák koncerten” az Ifjúsági zenekar és énekkar fellépése után tancrend 2 tháltalában egy rövidebb, egyfelvonásos darabot adtak elő vagy szavalatok hangzottak el, majd a koncert után „lázban égve fogott az ifjúság a tánchoz.” Az egyik hajdani mulatságról tudósító helyi hírlapíró kiemelte: „városunk és vidékünk közönsége teljes számban jelen meg minden alkalommal”, s megemlítette a diák-bálok egyik legkedvesebb meglepetését is, hogy a rendezőség általában remek táncrenddel kedveskedett a hölgyeknek.

Surányi Lajosné Mair Gréti táncrendjéből tudjuk, – melyet 1968-ban adott át a múzeumnak -, hogy 1914 januárjában a koncert után Félix Endre színművét, a Kurucvilágból című egyfelvonásos darabot adták elő a diákok, melyben öccse, a VIII. osztályos Mair Pál is sikeresen szerepelt Balogh kuruchadnagyként.

Összeállította: Kunics Zsuzsanna
A felvételeket készítette: Hohl Zoltán

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.