Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

Október

Emlékkönyvek a 20. század elejéről

emlek 1 thA hónap műtárgyaként a zágrábi Lemmer Mária bordó bársony és Lemmer Erzsébet zöld bársonyborítású 1900-as évek elejéről, és Offenbeck Manci 1920-as évekből származó bársonykötéses, veret-dísszel mintázott emlékkönyveit mutatjuk be.
Lemmer Mária és testvére Erzsébet rajzokkal és matricákkal díszített emlékkönyvének bejegyzései 1906 és 1927 között Zágrábban és Nagykanizsán készültek.
Offenbeck Manci 1923 körül, kislány korában kapta emlékkönyvét, egy lila bársonyba kötött könyvet, 30 fehér lappal. Kötése kipúposodó, elülső táblája tömöttebb, ragasztott fémverettel díszített. Lapjait rézkapocs tartja össze. Első oldalán matricás virágdísz, többi oldalain kézzel írott emlékversek, rajzok, illetve aláírások vannak.
Az emlékkönyvek rendszerint ajándékba kapott vagy külön erre a célra vásárolt füzetek, könyvecskék. Kivitelezésüket, formájukat tekintve nagyon sokfélék lehettek, lehetnek. Egyesek egészen apró noteszek, mások díszes, cifra kivitelezésű, bőr- vagy bársonykötésű könyvecskék. Elsődleges funkciójuk a kapcsolatteremtés, vagy a már működő kapcsolat visszaigazolása az emlékírás révén.emlek 2 th
A 20. század első felében az emlékkönyvi bejegyzések elsősorban a valóságban is működő, nem csak potenciális érzelmi igényeket kielégítő szövegek voltak, megkönnyítették az udvarlást, a leányok és fiatalemberek közti érzelmi kommunikációt szolgálták, továbbá egyfajta asszonyi világszemléletet fejeztek ki. Nagyon sok esetben a szövegekből a női öntudatosulás és egy ahhoz kapcsolódó sajátos vágyvilág bontakozik ki.
Az általunk bemutatott emlékkönyvek is hasonló szövegeket, emlékverseket tartalmaznak:
„Ha évek múltával forgatod e könyvet, s elébed jut nevem,
gondolj reám, s mond el: Erre emlékezem.
Kovács Jolán”

Emlek th„Emlékkönyvedbe mit tűzzek én?
Tűzzek virágot? A virág mit ér?
A virág gyorsan hervad, s vele az emlékezet;
Csak szeretet az, mely nem ismer enyészetet;
Gondolj néha arra, ki téged hűen szeret.
Igaz szeretettel: Fülöp”

 Az 1950-es és 1960-as években az emlékkönyvek tulajdonosai már a középiskolás lányok, ezekben az évtizedekben elmélyül az emlékkönyvszövegek „vallomásos jellege”, hiszen az emlékkönyv a nagylányok egymás közti kommunikációjának az eszközévé vált. Ebben az időszakban a szerelem-téma határozza meg a szövegek legnagyobb részét.

Az 1970-es és 1980-as éveket felölelő korszakban az emlékkönyvnyitás életkora még inkább csökkent, mivel elsősorban a felső tagozatos általános iskolai lánytanulók válnak az emlékkönyv-kultúra tovább éltetőivé. A szöveganyagban ebben az időben előtérbe kerültek a kívánságok és jelentősen megnőtt a száma a tréfás, humoros szövegeknek is.

 

Összeállította: Mikó-Baráth Franciska
A felvételt készítette: Hohl Zoltán

emlek 3 th

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.