Thúry György Múzeum

Digitális gyűjteményünk

Thúry György Múzeum

Magyar Plakát Ház

Nagykanizsa, Erzsébet tér 14-15.

Magyar Plakát Ház

November

Karmantyú – muff, az 1930-as évekből

IMG 8530 thA karmantyú barna szőrméből, iparos által készített viseletkiegészítő. Barna műselyem-ripszből varrott, vatelinnel bélelt, belül üres, csőszerű párna, melyet kívülről szőrme borít. Elején felhajtható, húzózáras zsebbel ellátott, mely kapoccsal zárul. Felső részén bőrből készített fogófül van.

Vegele Judit, Vegele Károly a piarista gimnázium igazgatójának leányáé volt, aki 1937-ben Budapesten kapta. Egyik unokahúga051 th adományozta a múzeumi gyűjteménynek 1983-ban. Az ajándékozó visszaemlékezéséből tudjuk, hogy Vegele Juditnak ez idő tájt egy világosbarna télikabátja és sötétbarna kalapja volt, ahhoz viselte a muffot. Ebben az időben Nagykanizsán ilyen táskaforma muffja senkinek sem volt. Ez a kivitelezés azért volt különösen praktikus, mert nem kellett hozzá külön retikült hordani, belefért minden a zsebébe, amire a hölgyeknek szüksége lehetett.

A karmantyú egy melegen bélelt henger alakú rendszerint szőrméből varrott ruhadarab, 20–40 cm hosszú, csőszerű viseletkiegészítő, melyet a nők télen, alkarjaikat beledugva viseltek. Téli, utcai, a kéz melegen tartására szolgáló darab.

Régen a lovagi öltözéken a kart védő lemezt nevezték karmantyúnak. Népiesen, néhol karmentőnek is hívták. A polgári és nemesi réteg hímzéssel és rátét csíkokkal díszített, nyúlszőrméből készült muffjai mellett a szegények egyszerű birkaszőrt használtak.A karmantyú elődjének tekinthető a burgundi viseletben a ruhaujjak tölcsér formájú meghosszabbítása, amivel a férfiak és nők a hűvös idő ellen védekeztek. A henger alakú prémkarmantyú, mint önálló ruhadarab Velencében jelent meg először. Egy 1590-ben kiadott albumban látható egy muffot viselő velencei hölgyet ábrázoló metszet. Itáliából kiindulva egész Európában elterjedt. Németországban, ahol a prém nagy divat volt, csak a 18. században tűnt föl. A 17. és a 18. században a muff a férfi- és a női öltözködésnek is alkotó eleme volt, s gyermekek is viselték, viszont a magasabb osztályok privilégiumának számított.  A nők nemcsak utcára viselték, hanem otthon és társaságban is. A francia forradalom után a férfiak végleg letették a karmantyút, a női divatba időnként visszatér, alakja, mérete, anyaga számos változáson ment keresztül. A 20. század alkotása a praktikus táskamuff, ami egyben retikülként is használható.

012 th IMG 8535 th 004 th

 

Összeállította: Mikó-Baráth Franciska
A felvételt készítette: Hohl Zoltán

A hónap műtárgya

Thumbnail A juharfából készített borotvatok fedele három részből áll, „furfangos” módon zárható és nyitható. Fedőlapja és oldalai művészien, piros és fekete spanyolviasz...
Bővebben itt: Május  

A hónap festménye

Thumbnail Egry József: Napba néző 1933(papír, olaj 58x47 cm) (TGYM...

Múzeumi képeslapok

kepeslapA képeslapok 80 Ft-os egységáron megvásárolhatók a Thúry György Múzeumban (Nagykanizsa, Fő út 5.)

Galéria

mozaikmuzeumtura logo

NMI logo

Szeretettel várjuk kiállításainkon, programjainkon!

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassunk.